Zmiana wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązująca od 1 stycznia 2025 roku
Na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.z 2024 r. poz. 399 ze zm.) Wójt Gminy Łubnice zawiadamia, że Uchwałą NR X/65/24 Rady Gminy Łubnice z dnia 11 grudnia 2024 r. w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (Dz.Urz.Woj. 2024 poz. 4796) - został ustalony nowy wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
NOWY WZÓR DEKLARACJI O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY ŁUBNICE OBOWIĄZUJE OD 1 STYCZNIA 2025 R.
Załącznik deklaracja - doc -
Załącznik deklaracja - pdf -
Uchwała NR X/65/24 Rady Gminy Łubnice z dnia 11 grudnia 2024 r.
Zmiana wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującej od 1 stycznia 2025 roku
Na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.z 2024 r. poz. 399 ze zm.) Wójt Gminy Łubnice zawiadamia, że Uchwałą Nr X/64/24 Rady Gminy Łubnice z dnia 11 grudnia 2024 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty (Dz.Urz.Woj. 2024 poz. 4795). - zostały ustalone nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
NOWE STAWKI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI NA TERENIE GMINY ŁUBNICE OBOWIĄZUJĄ OD 1 STYCZNIA 2025 R. I WYNOSZĄ:
NIERUCHOMOŚCI ZAMIESZKAŁE:
ODPADY ZBIERANE W SPOSÓB SELEKTYWNY:
- Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane w sposób selektywny wynosi 18,00 złotych miesięcznie od jednego mieszkańca.
ODPADY ZBIERANE W SPOSÓB NIESELEKTYWNY:
- Jeżeli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, ustala się podwyższoną stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 36,00 złotych od jednego mieszkańca za każdy miesiąc niewypełniania obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny.
Ustala się zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy zagospodarowują bioodpady stanowiące odpady komunalne.
- w kompostownikach przydomowych w wysokości 3,00 złotych miesięcznie od jednego mieszkańca.
NIERUCHOMOŚCI NIEZAMIESZKAŁE:
ODPADY ZBIERANE W SPOSÓB SELEKTYWNY:
- Ustala się stawki opłat za jednokrotny odbiór odpadów komunalnych z pojemnika lub worka, od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane z nieruchomości w sposób selektywny, w wysokości:
1) za pojemnik lub worek o pojemności 120 l – 34,00 zł
2) za pojemnik lub worek o pojemności 240 l – 68,00 zł
3) za pojemnik o pojemności 1100 l – 311,66 zł
4) za pojemnik o pojemności 1500 l – 425,00 zł
5) za pojemnik o pojemności 7000 l – 1983,33 zł
ODPADY ZBIERANE W SPOSÓB NIESELEKTYWNY:
- Ustala się stawki podwyższone stawki opłat za jednokrotny odbiór odpadów komunalnych z pojemnika lub worka, od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych jeżeli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, za cały okres niewypełniania obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny w wysokości:
1) za pojemnik lub worek o pojemności 120 l – 68,00 zł
2) za pojemnik lub worek o pojemności 240 l – 136,00 zł
3) za pojemnik o pojemności 1500 l – 623,33 zł
4) za pojemnik o pojemności 1500 l – 850,00 zł
5) za pojemnik o pojemności 7000 l – 3966,66 zł
- Za pojemniki lub worki o mniejszej lub większej pojemności stawki opłat ustala się w wysokości proporcjonalnej do ich pojemności.
OPŁATA RYCZAŁTOWA
- Ustala się ryczałtową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi które są zbierane w sposób selektywny dla nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, w wysokości 150,00 złotych za rok od domku letniskowego na nieruchomości albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
- Ustala się stawkę opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości na której znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, w wysokości 300,00 złotych za rok od domku letniskowego na nieruchomości albo od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
Uchwałą Nr X/64/24 Rady Gminy Łubnice z dnia 11 grudnia 2024 r.
- Nowa stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie zmienia terminu i sposobu płatności, właściciele nieruchomości niezamieszkałych i zamieszkałych tj.
- za I kwartał - do 15 marca danego roku,
- za II kwartał - do 15 maja danego roku,
- za III kwartał - do 15 września danego roku,
- za IV kwartał - do 15 listopada danego roku.
- właściciele nieruchomości, na których znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, zobowiązani są do uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, z góry, w terminie do 15 marca za dany rok.
UCHWAŁA NR XX/92/16 RADY GMINY ŁUBNICE z dnia 22 lipca 2016 r
Zgodnie z treścią ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej otrzyma zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyliczonej na podstawie danych wskazanych w dotychczasowej deklaracji (iloczyn nowej stawki opłaty i liczby osób podanych w deklaracji zamieszkujących daną nieruchomość).
Powyższe zawiadomienia zostaną doręczone przed pierwszym terminem płatności zmienionej opłaty.
Mieszkańcy nie mają obowiązku składania nowych deklaracji!
Pierwszą deklarację o wysokości opłaty składa się w terminie 14 dni odpowiednio od dnia zamieszkania pierwszego mieszkańca na danej nieruchomości albo w lokalu w budynku wielolokalowym objętym uchwałą, o której mowa w art. 2a ust. 1 Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r., poz. 399 ze zm.), lub wytworzenia na danej nieruchomości lub w danym lokalu odpadów komunalnych, podjęcia uchwały, o której mowa w art. 2a ust. 1, albo uchwały, o której mowa w art. 6c ust. 2 w/w ustawy.
W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
W przypadku zaprzestania zamieszkiwania mieszkańców lub zaprzestania powstawania odpadów właściciel nieruchomości ma prawo złożyć nową deklarację, w celu zgłoszenia ustania obowiązku uiszczania opłaty.
Właściciel nieruchomości może złożyć korektę deklaracji w przypadku zmiany danych niebędących podstawą do ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. zmiana nazwy firmy, nazwiska, adresu zamieszkania), a także w przypadku konieczności zmiany uprzednio złożonej deklaracji wynikającej z błędów rachunkowych lub oczywistych omyłek. Korekcie podlega każda ze złożonych deklaracji, obejmując okresy, za które wysokość opłaty wymaga skorygowania.
Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
Konto bankowe:
URZĄD GMINY ŁUBNICE
ŁUBNICE 66A
28 – 232 ŁUBNICE
Numer konta: 89 8517 0007 0060 0600 0026 0260
Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Solcu Zdroju Oddział w Łubnicach.
Tytułem: opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi za …….. kwartał …........r.
Zmiana stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkałych związana jest ze wzrostem kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Zgodnie z założeniami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach system gospodarki odpadami komunalnymi ma być systemem samofinansującym się. W związku z powyższym w celu zapewnienia środków na jego prawidłowe funkcjonowanie konieczne jest pobieranie takiej opłaty od mieszkańców, aby wystarczała ona na realizację całości zadania, którym została obciążona gmina. O wysokości stawki opłaty, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach decydują koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, koszty obsługi administracyjnej systemu, oraz koszty edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.
Wójt Gminy Łubnice